Епископ стобиски Давид (Нинов): Отворено писмо до директорката на Комисијата за односи со верските заедници, Валентина Божиновска

Валентина, чув што кажа за вестите на ТВ Канал 5 (29.08.2014 год.), и бидејќи станува збор за јавно искажано мислење, сосема природно е да ти одговорам. Време наназад се покажуваш исцело неграмотна во однос на црковните прашања, но овој пат со твојот настап сериозно го спушташ ионака паднатиот углед на мојата татковина, кога станува збор […]

Андриќград

Во нашите краишта, коишто беа под Турците, особено оние најзаостанатите, трагите од робувањето се гледаат, некогаш помалку, некогаш повеќе; а, има моменти кога пред нас искрснуваат сите одеднаш, со сета своја тежина. Тогаш, гледаме дека тука е сочуван животот, но по цена која е поскапа од вредноста на самиот живот, бидејќи силата за одбрана и […]

Хелсиншкиот комитет за државниот прогон врз верска основа на политичкиот затвореник Архиепископот Јован и на Православната Охридска Архиепископија

Хелсиншкиот комитет за човекови права на Р. Македонија, согласно на својата мисија да врши мониторинг на состојбите со човековите права и слободи во Р. Македонија, го објави својот Годишен извештај за 2013 година. Оценката на Хелсиншкиот комитет е дека и во 2013 год., како и во претходните неколку години, се констатирани сериозни нарушувања на слободите […]

Епископ стобиски Давид (Нинов): Дополнување на исказот даден пред истражен судија

(изговорено на: 1-ви Ноември 2012 год., во Основниот суд Скопје I) Почитуван суде, во целост останувам на исказот даден пред истражниот судија, но сакам да го дополнам со следново: непобитен е фактот дека во обвинителниот акт (на стр. 4, 7, 9, 10, 14, 16, 18, 23), се нагласува дека сум Владика во Православната Охридска Архиепископија, […]

Африка

  Без сомнеж, Јужна Африка е блескава скапоценост на африканската круна, првенствено со единството во различноста на мноштвото народи и јазици, со нивното широко културно влијание и со прекрасните, насмеани лица. Очи, коишто не негодуваат, туку бликаат од радост дури и во најтешките моменти. Нејзините народи биле соочени со огромни предизвици, но секогаш се издигнувале […]

Feast of the saint Apostle Thomas in Johannesburg / Празникот на светиот Апостол Тома во Јоханесбург

His Grace Bishop David of Stobi and locum tenens of Strumica visited Johanessburg on the occasion of the church feast and 35th anniversary of the jubilee of the church of Saint Thomas the Apostle, which dean is archimandrite Pantalejmon. On 16 October, His Eminence Metropolitan Damascinos of Johanessburg and Pretoria from the Patriarchate of Alexandria […]

Соборност

Соборноста е една од основните одлики на Православната Црква Христова. Верата во соборниот карактер на Црквата е изразена во самиот Символ на верата: „Верувам во Едната, Света, Соборна и Апостолска Црква“, кадешто грчкиот израз Καθολική, кај православните Словени е преведен со зборот Соборна, иако од почетокот до денес се употребува и изразот Католичанска. Соборноста конкретно […]

Епископ стобијски Давид: Богородица Тројеручица!

Преосвештени Епископе најсветије горњокарловачке Епископије г. Герасиме, Преосвештени Епископе далматински г. Фотије, часни отци, преподобно монаштво, возљубљени у Господу, допустите да вам на почетку овог обраћања пренесем срдачне поздраве и молитвене жеље за свако благопоспешение, молитвене жеље које вам из скопског затвора „Идризово“ шаље Његово Блаженство Архиепископ охридски и Митрополит скопски Јован, у чије име […]

Епископ стобијски Давид: Педесетница!

Преосвештени Епископе, најсветије и древне Епископије захумско-херцеговачке и приморске, г. Григорије, допустите да Вам се, на почетку овог обраћања, срдачно захвалим на позиву да, на овај велики дан за нашу православну Цркву, дан силаска Духа Светога,  овде у Мостару, заједничаримо у божанственој Евхаристији. Евхаристијско сабрање је наша отаџбина и наше јединство које превазилази све створене […]

Епископ стобијски Давид: Радост Саборне Цркве!

Ваше Високопреосвештенство, Архиепископе цетињски, најсветије Митрополије црногорско-приморске, г. Амфилохије, хвала Вам на јеванђељску љубав коју нам показујете; хвала Вам на сву Вашу штедру бригу за што скорије ослобађање неправедно утамниченог Архиепископа охридског Јована; Ви сте били у тродневној посети Охридскoj Архиепископији и тај Ваш благослов пребива са нама; хвала Вам још и на отачком и […]

Празникот на преподобниот Јустин келијски и врањски!

божествена Литургија во Врање на празникот на преподобниот Јустин келијски и врањски (14.06.2013), со Архиереите: бачкиот г. Иринеј, димитријадскиот г. Игнатиј (Р. Грција), крушевачкиот г. Давид и врањскиот г. Пахомиј Преподобен Јустин келијски и врањски: Појден од небитие кон Сѐ-битие, човекот патува низ чудесните таинства Божји, облечени во волшебните облици на вештеството и духот. Колку […]

«Καθημερινή» – Παραβίαση των θρησκευτικών ελευθεριών

Το κείμενο του Σταύρου Τζίμα, που σήμερα δημοσιεύτηκε στη «Καθημερινή», περιγράφει τι συμβαίνει σε ό τι αφορά της παραβίασης των θρησκευτικών ελευθεριών του Αρχιεπισκόπου Ιωάννη, των Επισκόπων, μοναχών και πιστών της Ιεράς Αρχιεπισκοπής Αχρίδος. Λόγο εθνοφυλετισμού, η κυβέρνηση στα Σκόπια υποστηρίζει την μην αναγνωρισμένη και σχισματική «Μακεδονική εκκλησία», και με ψεύτικες κατηγορίες δια μέσω δικαστηρίων, […]