11 Митрополити на Црквата во Бугарија биле агенти на комунистичкиот режим

На 17 Јануари 2012 год., средствата за информирање во Р. Бугарија објавија дека 11 од вкупно 15 Митрополити на Бугарската Православна Црква биле агенти на Државната безбедност. Комисијата за досиејата, којашто е надлежна за спроведувањето на лустрацијата во бугарското општество, официјално соопшти дека 11 Митрополити работеле како агенти на Шестата управа, одговорна за “борбата со […]

Зависно новинарство

На 08-ми Јануари 2012 год., по повод прославата на светиот цар и пророк Давид, беше отслужена света Архиерејска Литургија на којашто началствуваше Викарот на Српскиот Патријарх, Преосвештениот Епископ липљански г. Јован (погледни тука). Коментирајќи го тој настан, на 10-ти Јануари 2012 год., во дневниот весник “Вечер”, бр. 14886, објавен е текст, потпишан од Марјан Николовски, […]

Епископ стобијски и Местобљуститељ струмички Давид: Савремени прогон Цркве у Р. Македонији

Ваша Преосвештенства, Епископе далматински г. Фотије, Епископе горњекарловачки г. Герасиме, преподобни оци, ђаци и сви присутни, пре него што стигнемо до савременог стања Цркве у Р. Македонији, покушаћу да дам један веома кратак, један сасвим сажет преглед историје Хришћанства на тим просторима, како би стигли до данашњих дана.[i] Историјска област Македонија је област која се […]

Преписка со градоначалникот на Струмица

Божикна честитка до градоначалникот на Струмица, г. Зоран Заев. Одговорот од градоначалникот на Струмица, г. Зоран Заев. Одговор на писмото на г. Зоран Заев Епископија Струмичка Протокол бр. 4 од 09 Јануари 2009 год. До: Градоначалникот на општина Струмица г. Зоран Заев Струмица Почитуван г. Зоран Заев, Ја ползуваме оваа прилика срдечно да Ви заблагодариме за […]

Епископ стобиски Давид: Од промоцијата на „Слобода у затвору“

Од промоцијата на првото издание на книгата „Слобода во затворот“ на Архиепископот охридски и Митрополит скопски г.г. Јован, на Саемот на книгата во Белград, 26 Октомври 2007 година.

Игумен Давид (Нинов): Медиите и Тяхната (Не)Отговорност в Р. Македониия

къс очерк за медиите и замешателствата които ги предизвикват във спрега с разколничкия синод на МПЦ contra канонския поредък на Православната Охридска Архиепископия Международна православна конференция Сътрудничеството на Црквата и медиите Софийска духовна семинария „Св. Иван Рилски“. 9 – 11 ноември 2004 г. гр. София Ваши Високопреосвещенства, Ваши Преосвещенства, Високопреподобни и Преподобни отци, в Христа […]